Klara sex år tycker om att bestämma själv, det är inte enkelt eftersom andra också bestämmer.Idag bestämmer sig Klara för att rädda pappa, men den här dagen finns han ingenstans. Klara tänker att det ordnar sig. När allt är på väg att ordna sig måste hon välja mellan att rädda sin pappa eller sig själv.
Bilderboken öppnar för bra samtal om relationer, lögner, pinsamma föräldrar och livets små bästa stunder. Den här boken har tilldelats utmärkelsen ”Garanterat bra böcker” av Kulturrådet.
I den populära bokserien Klara bestämmerinspireras författaren Eva Edberg av sin egen uppväxt i familjehem. Hon har skrivit flera omtyckta barn- och ungdomsböcker. Läs mer på evaedberg.se
Fler fristående favoriter i serien om Klara:
Klara färdiga läs - öppna ordens värld,
Klara räddar pappa med korvmackan,
Klara rädd för mamma med ryggsäcken,
Klaras kalasbra,
Det ordnar sig, det ordnar sig, kapitelbok om Klara från cirka 9 år.
Flera titlar är översatta till engelska.
Recensioner och rekommendationer:
"Jag skulle rekommendera både förskolor och skolor att använda bokserien om Klara i sin undervisning. Det finns få böcker som lyfter dessa viktiga ämnen." /Rektor Lotta Karlsson, Marte Meo förskola
Recensioner och rekommendationer:
"Klara räddar pappa med korvmackan är viktig bok i förskola och skola, både för identifikation, empati och förståelse.” /Lektör Birgitta Mark, BTJ-häftet nr 19 2018.
ArbetstitelKlara räddar pappa med korvmackan
Standardpris299.00
Illustrerad
Orginaltitel
Åldersgrupp
BandtypInbunden
Recensionsutdrag
Läsordning i serie
MediatypBok
AvailableToOrder
IsContractProduct
Inlaga
Sidor28
Publiceringsdatum2025-09-22 00:00:00
FörfattareEva Edberg
erpOwnsPrice
Kort Beskrivning
Storlek
Färg
IsBokinfoProduct
BokinfoStatusCode21
SeriesTitle